Článek MČR Klokočov 2024
MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY CHLADNOKREVNÝCH KONÍ PROVĚŘILO I TY NEJZDATNĚJŠÍ
První říjnový víkend se v hřebčíně Františkův dvůr na Klokočově u Vítkova konalo mistrovství České republiky chladnokrevných koní. Doposud se v chladnokrevném sportu konaly na závěr sezony dvě vrcholné akce, a to Koně v akci na pardubickém závodišti, kde se konalo mistrovství ČR v jednotlivých disciplínách ovladatelnost v kládě a v těžkém tahu, a o měsíc později mistrovství ČR v kombinované soutěži. Jelikož bohužel došlo ke zrušení dlouhodobě zavedené události Koně v akci v Pardubicích, muselo v letošním roce dojít ke sloučení dvou velkých událostí do jedné. Tohoto úkolu se zhostil Svaz chovatelů chladnokrevných koní v čele s Janou Novákovou, která se nejvíce podílela na samotném průběhu celého třídenního mistrovství.
Areál Františkova dvora poskytl perfektní zázemí nejen pro koně, ale i pro soutěžící. Počasí bohužel tak dokonalé nebylo a pořádně nás potrápilo především v pátek a v sobotu. Chlad, mlha a déšť prověřily odolnost a odhodlanost opravdu všech závodníků. Přesto se i za nepříznivých podmínek našli nadšení diváci, kteří svým favoritům fandili až do večerních hodin. Největší návštěvnost zaznamenal areál v neděli, kdy se již počasí trochu zlepšilo, a tak diváci kromě samotného závodu mohli navštívit i připravené stánky, ve kterých se kromě občerstvení prodávala také medovina nebo domácí šťávy a sirupy. Nechyběl prodej postrojů a vybavení na koně, ukázky řemesla předváděl umělecký kovář a pro děti byl připravený historický kolotoč. Děti si navíc mohly vyzkoušet soutěže hobby horse, v prostoru staré kovárny měly připravený tvořivý koutek a zajímavý program pro děti připravila také Záchranná stanice Bartošovice. Možná i díky tomuto programu, ale především díky velkokapacitním stanům, s námi diváci vydrželi až do konce.
Průběh celého víkendu měl pod dohledem sbor rozhodčích, a to hlavní rozhodčí Petra Šanturovová a rozhodčí Petr Sidimák, Martin Novotný a Jiří Pavlík. Na trati dohlíželi také pan Pavel Kaluža a Ing. Ivan Petrtýl. Veterinární dozor zajistil MVDr. František Horník.
Závody začínaly pro většinu závodníků v pátek, kdy se konalo Mistrovství České republiky v ovladatelnosti s kládou. Ještě předtím proběhla soutěž dětí do čtrnácti let, do které se přihlásila čtyři děvčata. Dívky si zajely vozatajskou jízdu, která obsahovala osm překážek a jelo se dvoukolově. S připravenou tratí si nejlépe poradila domácí závodnice Tereza Zbranková s klisnou 67/583 Astra. Terezka v celkovém součtu časů porazila o 50 setin vteřiny druhou Viktorii Weimerovou, která závodila s klisnou 69/234 Naděje za Ranč U Rudolfa Bobrovníky. Třetí příčku obsadila Tereza Hlaváčková, která si trať vyzkoušela také s Astrou a čtvrté místo patřilo Amálce Horníčkové, která závodila s Nadějí. Děvčata byla poté dekorována floty a dostala drobné upomínkové předměty. V příštím roce se jich snad již zúčastní více.
Následovala ovladatelnost s kládou. Do té se závodníci kvalifikovali podle nastaveného systému kvalifikačních soutěží po celý rok a do závodu nastoupilo dvanáct soutěžních dvojic. Závodníci si museli poradit s technicky náročnou tratí, která obsahovala mimo průjezdy také přejezd přes vodu, tlačení mezi balíky, navalení a vyvážení, jednou s řetězem, podruhé bez řetězu, průchod lesíkem, tlačení na špalík a nejzapeklitější byla určitě v pátek překážka číslo 7, kde na připravenou skládku dřeva musel závodník kládu navalit na přesně určené místo mezi dvě klády a začelit. Páteční závod komplikoval vytrvalý déšť, proto je určitě na místě složit všem závodníkům poklonu, jak si s připravenou tratí poradili. Pouze dva závodníci dokázali projet trať čistě bez trestných bodů, a to Michal Bančík a Tomáš Ambrož. Mezi nimi tedy rozhodoval čas. První místo a titul mistra ČR v této disciplíně získal Michal Bančík s klisnou slezského norika 69/215 Nessie, který zvládl trať v čase 10:05,75. Druhou příčku obsadil Tomáš Ambrož se slezským norikem 67/581 Argon s časem 10:19,53. Tomáš Ambrož startoval také se svým druhým koněm, slezským norikem 72/137 Gustav, trať zdolali v nejrychlejším čase 9:51,90, ale David Šima Sara, Aneta Jan Francisty Dollar, Set Jan Blizňák Haby Jiří Martynek Quatro a Fester bohužel s deseti trestnými body, za což jim náleží třetí místo. Taktéž deset trestných bodů, ale pomalejší čas 11:11,75 postačil Miroslavi Šuhajovi se slezským norikem 67/219 Borgis na celkové čtvrté místo. Pátou příčku obsadil Martin Blažo s koněm 22/797 Sam, trať projeli v čase 10:31,44 s 25 trestnými body.
Následující den proběhla kombinovaná soutěž jednospřeží a také dílčí mistrovství v těžkém tahu, kde se hodnotil vítěz v absolutním a také v relativním těžkém tahu (na přepočet váhy koně). Do kompletní soutěže nastoupilo patnáct závodníků a začínalo se vozatajskou jízdou. Ve vozatajské jízdě museli soutěžící absolvovat poměrně technickou trať, která se skládala ze čtrnácti překážek. Museli projet několik klasických průjezdů, vodní příkop, val, maratonovou překážku mezi balíky sena a nejzapeklitější bylo couvání do tvaru písmene L. S časem 2:45,94 zvítězil René Ambrož se slezskou noričkou 67/699 Boneta, druhé místo obsadil Michal Bančík s 69/215 Nessie s časem 3:07,54 a třetí David Šima s klisnou SN 66/596 Sara s časem 3:13,97.
Následovala druhá disciplína, ovladatelnost s kládou, která byla oproti pátku o něco málo zkrácená. Viděli jsme opět dvě čisté jízdy, tentokrát v podání Reného Ambrože s 67/699 Bonetou (čas 7:44,25), který vybojoval první místo, a Josefa Hradce s plemenným hřebcem českého norika 2804 Spartakus (čas 8:57,53), který obsadil druhou příčku. Třetí skončil s deseti trestnými body a časem 7:54,28 Michal Bančík s 69/215 Nessie.
Do těžkého tahu nastupoval s pouhými dvěma body René Ambrož, který to měl nejlépe rozjeté na vítězství, bylo proto jasné, že se ostatní závodníci budou snažit o co nejlepší výsledek v těžkém tahu.
Těžký tah byl pro mnohé letos překvapením, protože na klokočovské poměry se tahaly nezvykle vysoké hmotnosti. Neuvěřitelných 2 400 kg na dráze 5,2 metru utáhl 67/581 Argon pod vedením Tomáše Ambrože. Váhu 2 300 kg na vzdálenost 15,6 metru utáhl Set se zástupcem Slovenské republiky Janem Francisty ml. Na stejné váze, ale na vzdálenosti 11,4 metru skončil třetí umístěný, Vladimír Hajtmar se slezským norikem 6/93 Gone-N.
Po sečtení výsledků ze všech tří disciplín se na mistrovství ČR na celkovém pátém místě umístili Miroslav Šuhaj a slezský norik 67/219 Borgis se 17 body (6+6+5). Taktéž 17 bodů (9+5+3), ale lepší umístění v ovladatelnosti s kládou, stačilo Vladimíru Hajtmarovi s valachem Gone-N na celkové čtvrté místo. Třetí místo obsadil Jan Francisty ml. s koněm Set (10+4+2=16 bodů). Druhé místo s celkovými 12 body (2+3+7) získali Michal Bančík a klisna 69/215 Nessie. Titul Mistra ČR vybojoval René Ambrož s klisnou 67/699 Boneta, která předváděla po celý den krásné výkony. V průběhu dne vyhráli první dvě disciplíny, proto jim v těžkém tahu stačilo osmé místo a celkový součet 10 bodů.
V samostatné soutěži těžký tah nastupovalo několik závodníků shodných jako v kombinaci, ale někteří se účastnili také pouze těžkého tahu, proto se výsledky musely počítat zvlášť. Nejdříve tedy absolutní těžký tah. Vítěz absolutního těžkého tahu byl stejně jako v kombinované soutěži Tomáš Ambrož s valachem SN 67/581 Argon, který utáhl 2 500 kg na vzdálenost 5,2 metrů. Stejnou hmotnost, ale „pouze“ 2,6 metrů utáhl plemenný hřebec 2326 Haby pod vedením Jana Blizňáka a společně si tímto výkonem dojeli pro celkové druhé místo. Musíme uznat, že výkony těchto koní v těžkém tahu byly opravdu neuvěřitelné. Třetí místo obsadil Jaroslav Marvan s valachem ČMB 61/636 Arkas (2 300 kg na vzdálenost 6,9 metrů). O 70 centimetrů méně utáhl plemenný hřebec 2200 Barman, opět pod vedením Jaroslava Marvana, a náleželo jim čtvrté místo. Na stejné hmotnosti, ale na vzdálenost 5,3 metrů potáhl saně polský chladnokrevník Quatro pod vedením Jiřího Martynka, kteří se umístili na pátém místě.
Výsledky těžkého tahu byly poté přepočítány také na těžký tah relativní, kdy se bere v potaz váha koně a o výsledku rozhoduje celkový koeficient čili kolikanásobek vlastní váhy kůň utáhne. Na pátém místě s koeficientem 3,08 skončil slezský norik 20/15 Navír s Evou Machovou (2 200 kg, 5 metrů, váha koně 688 kg). Čtvrté místo obsadil Jaroslav Marvan a ČMB 61/636 Arkas s koeficientem 3,21 (2 300 kg, 6,9 metrů, váha koně 695 kg). Třetí místo získal s koeficientem 3,32 Jaroslav Marvan s hřebcem 2200 Barman (2 300 kg, 6,2 metrů, váha koně 670 kg). Koeficient 3,46 měl Tomáš Ambrož s valachem 67/581 Argon a obsadili tedy druhé místo (2 500 kg, 5,2 metrů, váha koně 700 kg). Mistrem ČR v relativním těžkém tahu se stal Jan Michal Bančík Nessie, Naděje René Ambrož Boneta Michal Bančík Nessie Tomáš Ambrož Argon Blizňák a plemenný hřebec SN 2326 Haby, který zvítězil s koeficientem 3,53 (2 500 kg, 2,6 metrů, váha koně 683 kg).
V neděli se konalo mistrovství ČR v kombinovaných soutěžích, tentokrát ve dvojspřeží, a zbývalo odhalit, kdo získá poslední titul mistra tohoto víkendu. Závodilo celkem čtrnáct soutěžících. Trať byla v podstatě stejná jako v sobotu, došlo pouze k úpravám překážek na ovladatelnost. Opět se začínalo vozatajskou jízdou, ve které zvítězil Michal Bančík s klisnami 69/215 Nessie a 69/234 Naděje v bezkonkurenčním čase 2:56,55. Druhé místo s časem 3:37,28 získal David Šima a slezské noričky 66/596 Sara a 67/212 Aneta. V čase 3:42,34 se na třetím místě umístil Vladimír Hajtmar s koňmi 67/547 Grafit a 6/93 Gone-N.
Následovala ovladatelnost s kládou, kde jsme viděli celkem tři čisté jízdy, mezi kterými o umístění rozhodoval čas. Nejrychleji v čase 7:26,47 zajel trať Michal Bančík s klisnami 69/215 Nessie a 69/234 Naděje. Čas 8:18,24 vyšvihnul na druhé místo Vladimíra Hajtmara s koňmi 67/547 Grafit a 6/93 Gone-N. O pouhé čtyři vteřiny za ním skončil s časem 8:22,91 Tomáš Ambrož s valachy 67/581 Argon a 72/127 Gustav.
Těžký tah byl již jen třešničkou na dortu celého závodního víkendu, protože výkony tahajících párů byly obdivuhodné, dostali jsme se přes hranici 4 000 kilogramů. V těžkém tahu zvítězil Jiří Martynek s polskými chladnokrevníky Quatro a Fester, kteří hmotnost 4 000 kg utáhli na vzdálenost 2,8 metrů. Druhé místo se stejnou hmotností a vzdáleností 2,15 metrů patřilo Vladimíru Hajtmarovi s koňmi 67/547 Grafit a 6/93 Gone-N. Třetí místo poté obsadil Tomáš Ambrož s valachy 67/581 Argon a 72/127 Gustav, kteří stejnou hmotnost utáhli na vzdálenost 2,10 metrů.
Následovalo již jen slavnostní dekorování. Na celkovém pátém místě se umístil Jan Francisty ml. s koňmi Set a Dollar (8+4+6=18 bodů). Čtvrté místo, již několikáté, získal David Šima a slezské noričky 66/596 Sara a 67/212 Aneta (2+6+5=13 bodů). Na třetím místě se umístil Tomáš Ambrož s valachy 67/581 Argon a 72/127 Gustav (6+3+3=12 bodů). Druhé místo obsadil díky vítězství ve vozatajské jízdě a ovladatelnosti s kládou, bohužel však až s 10. místem v těžkém tahu, Michal Bančík s klisnami 69/215 Nessie a 69/234 Naděje. Vítězem a mistrem ČR v kombinované soutěži dvojspřeží se stal Vladimír Hajtmar s koňmi 67/547 Grafit a 6/93 Gone-N. Pan Hajmar se svými koňmi předvedl nejvyrovnanější výsledky (3., 2. a 2. místo, celkem 7 bodů) a zaslouženě získal titul mistra ČR.
Pro letošní rok jsou v chladnokrevném sportu tituly rozdány, nezbývá než poděkovat celému sboru rozhodčích v čele s paní Petrou Šanturovovou a panu doktorovi Františkovi Horníkovi za veterinární přejímku a dozor po celý víkend. Dík patří také komentátorům Janě Novákové, Natalii Bančíkové a Ing. Ivanu Petrtýlovi za provázení celým víkendem, zástupcům Asociace chovatelů koní ČR za záštitu této akce a celému předsednictvu Svazu chovatelů chladnokrevných koní za perfektní přípravu mistrovství.
Děkujeme také všem sponzorům, bez kterých by jistě toto mistrovství uspořádat nešlo, a těmi jsou Lesy České republiky, Vojenské lesy a statky ČR, město Vítkov, Moravskoslezský kraj, firma Agrofus, s. r. o., firma Frančák, s. r. o., a další. Poděkování patří i firmě Vítkovská zemědělská, s. r. o., která nám umožnila ve svém areálu uspořádat mistrovství, a v neposlední řadě také divákům za vytrvalost při nepříznivém počasí a samozřejmě všem závodníkům a jejich koním za krásné sportovní výkony po celý víkend.
Natalie Bančíková
Foto: Dalibor Gregor