Jdi na obsah Jdi na menu
 

Článek MČR a MČSR

30. 10. 2023
Tomáš Ambrož získal 3x mistrovský titul
 
Konec září a začátek října patřil v chladnokrevném sportu nejdůležitějším akcím závodní sezóny. Nejdříve se na přelomu září a října konalo Mistrovství České republiky v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní jednospřeží i dvojspřeží v areálu Vasury kolesa u Kladrub nad Labem a hned o týden později 7.10.2023 se uskutečnilo Mistrovství Česko Slovenska v areálu ZH Tlumačov na závodišti Bahňák.
 
Mistrovství České republiky
Stejně jako v loňském roce se mistrovství České republiky konalo v areálu Vasury Kolesa a to 30.9.-1.10.2023. Zázemí pro závodníky, koně i připravenost areálu zde byla na vysoké úrovni, stejně tak i práce sboru rozhodčích, kteří pracovali ve složení: hlavní rozhodčí Jaroslav Straka, rozhodčí Petr Novák, Petr Sidimák, Petra Šanturovová a pomocný rozhodčí Jiří Pavlík. Stavitelé trati Petr Novák a Petr Sidimák spolu s Janou Novákovou si pro závodníky připravili jak ve vozatajské jízdě, tak v ovladatelnosti s kládou, technicky náročnou trať.
Sobotní soutěže jednospřeží se zúčastnilo celkem 16 soutěžních dvojic, kterým se podařilo v průběhu celého roku kvalifikovat na základě daných kvalifikačních podmínek.
Soutěžit se začínalo vozatajskou jízdou, kde kromě couvání do suchého příkopu museli soutěžící absolvovat několik průjezdů, maratonovou překážku nebo vyvýšenou kombinovanou překážku ve tvaru písmene U. S touto tratí si nejlépe poradil Tomáš Ambrož s valachem 67/581 Argonem, kteří zvládli zajet trať v čase 2:00:34. Pouze 3 vteřiny za ním skončil s časem 2:03:09 jeho bratr René Ambrož s teprve čtyřletou klisnou slezského norika 67/699 Bonetou a třetí příčku obsadil Jaroslav Marvan a klisna ČMB 63/815 Marka, která je v majetku Ing. Kristýny Václavkové, v čase 2:22:15.
Následovala ovladatelnost s kládou. V této disciplíně si soutěžící museli poradit s lesíkem, suchým příkopem, kolotočem, navalením, tlačením, vyvážením, ale také s podsmykem nebo začelením. Pouze 4 soutěžícím se podařilo projet trať bez trestných bodů, což nám jenom dokazuje její složitost a technickou náročnost. S touto tratí si nejlépe poradil Michal Bančík se slezskou noričkou 69/215 Nessie, kteří zajeli trať bez trestných bodů v čase 7:38:31. Taktéž čistou jízdu, ale v pomalejším čase 7:44:25, předvedl Tomáš Ambož a slezský norik 67/581 Argon. Třetí příčku obsadil Jan Francisty s chladnokreníkem Set, kteří trať taktéž zvládli čistě v čase 8:24:09.
Následoval těžký tah, který prověřil sílu všech koní na tvrdém podkladu. Nejvíce utáhl kůň Set se svým kočím Janem Francstym, který utáhl 1500 kg téměř po celé délce dráhy do vzdálenosti 19,6 metrů. O necelých 5 metrů za ním skončil plemenný hřebec slezského norika 2923 Haby, který je v majetku Evy Matyšové a soutěžil pod vedením Jana Blizňáka. A pouze 40 centimetrů za nimi skončil na 14,3 metrech slezský norik 67/219 Borgis s Miroslavem Šuhajem.
Po sečtení bodů následovalo slavnostní vyhlášení, při kterém byli všichni závodníci oceněni účastnickým flotem a od 5. místa nahoru také finančními odměnami a věcnými cenami.
Na 5. místě s celkovým počtem 17 bodů skončil Jan Blizňák s teprve čtyřletým plemenným hřebcem SN 2923 Habym, kterému k takto dobrému umístěni pomohl především výkon v těžkém tahu. Taktéž 17 bodů, ale lepší umístěni v ovladatelnosti v kládě, pomohlo k zisku čtvrtého místa Davidu Šímovi se slezským norikem  72/82 Ramonem. Třetí místo obsadil René Ambrož a čtyřletá slezská norička 67/699 Boneta, která po celý den předváděla vyrovnané, kvalitní výkony (2. místo vozatajská jízda, 5. místo ovladatelnost s kládou, 7. místo těžký tah). S celkovým ziskem 10 bodů za 6. místo ve vozatajské jízdě, 3. místo v ovladatelnosti s kládou a vítězství v těžkém tahu obsadil druhé místo jediný zástupce Slovenské republiky Jan Francisty ml. a jeho chladnokrevník Set.
Celkové vítězství a titul mistra České republiky si v sobotu zajistil, především díky 1. místu ve vozatajské jízdě a 2. místu v ovladatelnosti s kládou (těžký tah 6. místo - celkem 9 bodů), Tomáš Ambrož a slezský norik 67/581 Argon, který podává stabilní výkony se svými koňmi po celý rok a stejně jako jeho bratr René reprezentuje Stáj Luboměř.
 
Nedělní dvojspřeží bylo zahájeno přehlídkou a představením všech koní na ruce. Poté následovaly soutěže ve stejném pořadí jako v sobotu, přičemž i trať byla víceméně stejná, došlo pouze k rozšíření průjezdů a úpravě trati na ovladatelnost s kládou, kde musela být nahrazena jedna technická překážka za shazování kužele tlačením. Do nedělního dvojspřeží nastoupilo 13 soutěžících a stejně jako v sobotu se okem diváka bylo na co dívat. Závodníci předváděli kvalitní výkony a všichni dokázali, že na mistrovství České republiky se nekvalifikovali náhodou.
Ve vozatajské jízdě zvítězil Michal Bančík se svými klisnami 69/215 Nessie a 69/234 Naděje, kterým se jako jediným za oba soutěžní dny podařilo zajet trať pod 2 minuty v čase 1:56:59. Druhé místo v čase 2:16:09 obsadil David Šíma s koňmi 72/82 Ramon a 1952 Galvas a třetí místo v čase 2:17:27 získal Tomáš Ambrož, který sepřahal 67/581 Argona a 67/699 Bonetu, jejímž majitelem je Tomášův bratr René Ambrož.
V ovladatelnosti s kládou jsme viděli pouze 3 čisté jízdy, které rozhodly o umístěných a pořadí následně určoval dosažený čas. V absolutně bezkonkurenčním čase 7:14 zvítězil Tomáš Ambrož s koňmi Argon a Boneta. Druhé místo s časem 9:22:24 obsadil Miroslav Ježek a 25/353 Max a 2444 Sany Sobětický, kteří jsou v majetku ZH Písek. Třetí příčka v čase 9:57:09 patřila Davidu Šímovi s koňmi Ramon a Galvas.
Závěrečná disciplína těžký tah opět mohla zamíchat pořadím. Oproti loňskému roku se zdaleka netahaly tak vysoké hmotnosti, jelikož saně jely těžce od samého začátku. Vítězem těžkého tahu se stal Michal Pavelka s Orkánem a Bambou, kteří jako jediní zvládli utáhnout hmotnost 2600 kg po celé délce trati. Pouze 20 cm k dosažení této vzdálenost chybělo Jaroslavu Marvanovi s klisnou 63/815 Markou a 61/636 Arkasem, kteří ukázali obrovskou chuť a ochotu v těžkém tahu. Za půlku dráhy se na hmotnosti 2600 kg dostal Tomáš Ambrož s Argonem a Bonetou, čímž si zajistili třetí místo.
Následovalo vyhlášení výsledků, přičemž 5. místo si v celkovém pořadí zajistil svým výkonem Jan Francisty se svými koňmi Set a Baška (5. místo vozatajská jízda, 7. místo ovladatelnost s kládou, 4. místo těžký tah). Místo 4. obsadil s celkovými 12 body David Šíma s Ramonem a Galvasem (2. místo vozatajská jízda, 3. místo ovladatelnost s kládou, 7. místo těžký tah). Třetí místo za celkový zisk 11 bodů (4. místo vozatajská jízda, 5. místo ovladatelnost s kládou, 2. místo těžký tah) obsadil Jaroslav Mavan s českomoravskými belgiky Markou a Arkasem. Vítězství ve vozatajská jízdě, 4. místem v ovladatelnosti s kládou a 5. místem v těžkém tahu si celkově 2. místo zajistil Michal Bančík se slezskými noričkami Nessie a Naděje.
A stejně jako v sobotu, dokonce s náskokem 3 bodů, se mistrem České republiky ve dvojspřeží stal Tomáš Ambrož s Argonem a Bonetou, kteří se umístili na 3. místě ve vozatajské jízdě i v těžkém tahu a zvítězili v ovladatenosti s kládou.
Ráda bych poděkovala všem závodníkům za pěkné sportovní výkony, areálu Vasury Kolesa za skvěle připravený areál a podmínky pro soutěž, dále Asociaci svazů chovatelů koní ČR, Lesům České republiky za finanční podporu, firmě Fides Agro za ceny pro závodníky, všem rozhodčím za trpělivost a oddanost chladnokrevnému sportu a také Svazu chovatelů chladnokrevných koní v čele s Janou Novákovou za organizaci celé této akce.
 
Mistrovství Česko Slovenska
Pět nejlépe umístěných na Mistrovství České republiky si zajistilo také kvalifikaci na Mistrovství Česko Slovenska, které se koná každý druhý rok, a tentokrát to vyšlo na areál Bahňák v ZH Tlumačov 7.10.2023. Po vyřazení Slovenského zástupce Jana Francistyho vyšla kvalifikace na šestého umístěného, a to Miroslava Ježka s Maxem a Sany Sabětickým. Na základě výsledků z celého roku se k 5 nejlepším z mistrovství připojil ještě nejlépe umístěný v žebříčku Michal Pavelka s Orkánem a Bambou.
6 českých závodníků doplnilo 5 nejlepších soutěžících kvalifikovaných za Slovenskou republiku.
Po počátečních organizačních komplikacích mohlo dojít ke slavnostnímu zahájení soutěže, soutěžící si prošli připravenou trať a prošli si základní rozdíly v pravidlech, které mezi Českem a Slovenskem jsou. Rozhodčími této akce byli Petra Šanturovová, Ing. Vladimír Šmelko, Jiří Pavlík a Petr Novák, který byl zároveň s Janou Novákovou stavitel trati.
Ve vozatajské jízdě byly využity především pevné maratonové překážky, které areál Bahňáku nabízí a stavitelé si připravili poměrně technicky náročnou trať. Kromě klasického couvání byly zapojeny 2 maratonové překážky, včetně té vodní. Ve vozatajské jízdě dominovali Češi na prvních třech místech a to na třetím místě David Šima s koňmi 72/82 Ramon a 1952 Galvas v čase 2:19:12. Na druhém místě se umístil Tomáš Ambrož s Argonem a Bonetou v čase 2:15:46 a vítězem vozatajské jízdy se stal Michal Bančík s Nessie a Nadějí v čase 2:10:13.
V následující ovladatelnosti s kládou už byli v převaze Slovenští účastníci. Trať obsahovala několik složitých prvků, včetně začelení, tlačení na kužel, navalení, váhu i zrádný podsmyk, který špatně vycházel a podařil se splnit pouze dvěma účastníkům. Absolutně bezkonkurenční jízdu předvedl Tomáš Ambrož s Argonem a Bonetou, s tratí si poradili čistě v neuvěřitelném čase 5:39:00. Druhou čistou jízdu, ovšem v pomalejším čase 8:06:53, zajel Slovenský zástupce Lukáš Šulák se svými koňmi Szimon a Lupka. Třetí místo s deseti trestnými body v čase 6:29:27 poté patřilo opět Slovenskému zástupci Janu Francistymu se Setem a Baškou.
Těžký tah se téměř rozhodl na váze 2600 kg, kterou zvládli dotáhnout do cíle pouze 2 závodníci se svými koňmi, kteří tím postoupili do dalšího kola. Nejdál v tomto kole se dostal Jan Francisty se Setem a Baškou, kteří hmotnost 2600 kg dotáhli na vzdálenost 10,5 metru. S následující hmotností 2800 kg dokázaly koně Jaroslava Marvana Marka a Arkas pohnout 1,3 metru, čímž si zajistili 2. místo a vítězem těžkého tahu se stal Michal Pavelka s polskými chladnokrevníky Orkán a Bambou, kteří potáhli saně 3,5 metru.
Následovalo slavnostní vyhlášení, při kterém předávali ceny nejen rozhodčí, ale také ředitel ZH Tlumačov Ondřej Mamica, zástupce ASCHK Blahoslav Políček, zástupci SCHCHK a také zástupci Zvazu chovatelov koní Slovenska.
Celkové 5. místo vybojoval David Šíma s koňmi Ramon a Galvas (3. místo vozatajská jízda, 6. místo ovladatelnost s kládou, 6. místo těžký tah). Na 4. místě skončil Slovenský účastník Luboš Dobrotka s koňmi Oidipus a Steiger Vulkan za vyrovnané výsledky, a to 4. místo ve vozatajské jízdě, 5. místo v ovladatelnosti s kládou a 4. místo v těžkém tahu. Třetí příčku obsadil taktéž Slovenský zástupce Jan Francisty ml. s koňmi Set a Baška se ziskem 13 bodů za 7. místo ve vozatajské jízdě, a dvě třetí místa v ovladatelnosti s kládou a těžkém tahu. Ještě o bod méně nasbíral Jaroslav Marvan s Markou a Arkasem (6. místo vozatajská jízda, 4. místo ovladatelnost s kládou, 2. místo těžký tah). 
A vítězem tohoto klání, a tím i trojnásobným mistrem se stal Tomáš Ambrož s Argonem a Bonetou, kteří obsadili 3. místo ve vozatajské jízdě, zvítězili v ovladatelnosti s kládou a v těžkém tahu skončili osmí.
Děkujeme všem soutěžícím za účast, pořadatelům a ZH Tlumačov za zázemí a také ASCHK, Svazu chovatelů chladnokrevných koní i Zvazu chovatelov koní Slovenska za finanční příspěvky na akci a její organizaci. Na všechny se budeme těšit zase v následující závodní sezóně.
 
Natálie Bančíková
MČR KOLESA

mcr-michal-pavelka.jpg

mcr-david-sima.jpg

mcr-michal-bancik.jpg

MČSR TLUMAČOV

mcsr-tomas-ambroz.jpg

mcsr-jaroslav-marvan--1-.jpgmcsr-jan-francisty.jpg

 
 

 


Portrét


Kontakt

Svaz chovatelů chladnokrevných koní N, SN a ČMB

Jana Nováková
+420 739 778 455
Klokočov 11
747 47 VÍTKOV


Statistiky

Online: 5
Celkem: 1853826
Měsíc: 19833
Den: 643